Aplinkosaugininkai: turime burtis ir kovoti už savo teises

Neseniai į Nacionalinio pareigūnų profesinių  sąjungų susivienijimo gretas įstojo Lietuvos aplinkos apsaugos sistemos darbuotojų profesinė sąjunga.  Ši profesinė  sąjunga dar labai jauna, susikūrusi praėjusių metų balandžio 9 dieną. Per šiek tiek daugiau nei metus ši profesinė sąjunga subūrė per 140 narių ir tikisi dar sparčiau plėstis.

Kokie šios profesinės sąjungos lūkesčiai ir artimiausi tikslai pasiteiravome šios profesinės sąjungos pirmininko Vaido Laukio. 

-Kas gali tapti Jūsų profesinės sąjungos nariu?

-Kiekvienas aplinkosaugininkas, miškininkas, Aplinkos ministerijos pavaldume esančių įstaigų darbuotojai, vykdantys aplinkos priežiūrą ir kontrolę. Tačiau negalime apsiriboti vien šiais darbuotojais. Mes laukiame ir saugomų teritorijų tarnybų, miškų urėdijų darbuotojų, teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos ir kt.

-Kaip Jūs susibūrėte ir ko siekiate?

- Ne paslaptis, kad paprastai žmones burtis paskatina kažkokios problemos. Taip atsitiko ir mums. Šios minties generatorius buvo dabartinis profesinės sąjungos pirmininko pavaduotojas Viktoras Mindžiulis. Jis ėmėsi iniciatyvos kurti aplinkosaugininkų profesinę  sąjungą. 

Sistemoje dirbantys žmonės ėmė jaustis nepatogiai. Netenkino darbo krūvis, požiūris į darbuotoją. Atsirado nesaugumo, nesusikalbėjimo jausmas tarp darbuotojų ir vadovų. Dar prisidėjo ir tai, kad eiliniai darbuotojai pajuto, jog tampa tarsi kokie pastumdėliai, kuriems nėra reikalo nieko aiškinti ir su jais nėra ko tartis. Taip elgėsi tiek Aplinkos ministerija, tiek departamentai.  Tuo tarpu juk būtent eilinis darbuotojas tiesiogiai kontaktuoja su žmonėmis, tad jis yra tas, kuris perteikia įstatymus, teisės aktus ir kitą informaciją visuomenei. Tačiau neužtenka vien susiburti, reikia eiti tolyn ir siekti, kad situacija, kuri netenkina keistųsi.

-Taigi kokius žingsnius žengėte?

-Šių metų sausį išsigryninome tikslus ir ilgalaikes kryptis. Nusprendėme, kad mums būtina užtikrinti profesinės sąjungos narių gynimą bei teisinių paslaugų tiekimą, būtent šias paslaugas teikti vieni mes būtume nepajėgūs, tačiau tapus Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo nare, tokia galimybė tapo realybe, nes Susivienijimas turi puikią tokių paslaugų teikimo patirtį bei kvalifikuotų teisininkų komandą. Kitas tikslas, kurio siekiame – šakinės kolektyvinės sutarties su Aplinkos ministerija pasirašymas. Tačiau link šio tikslo mums reikės dar gerokai pažingsniuoti, turime kaip profesinė sąjunga plėtotis, burti kaip įmanoma daugiau sistemos darbuotojų ir tobulėti.

-Kodėl pasirinkote Nacionalinį pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimą kaip skėtį?

 -Problemų, kurios kamuoja mūsų aplinkos apsaugos sistemą – apstu, atėjo metas jas spręsti, tačiau būdami jauna organizacija, buvome nepajėgūs teikti būtinų paslaugų, galiausiai kvaila eiti per dykvietę, kai yra tokių organizacijų, kurios pramynusios takus, įgijusios patirties ir gali ja pasidalinti bei padėti.  Taigi iš tiesų, ieškojome organizacijos, kuri pirmiausia galėtų teikti kokybiškas juridines paslaugas nariams, o po to , žinoma, norėjome gauti kartu ir vedlį. Taigi tikrai stojome ne tam, kad tiesiog įstoti į bet kurį susivienijimą, ieškojome geriausio, užimančio tvirčiausias pozicijas – toks mums pasirodė Nacionalinis pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimas.

-Apie tolimesnės perspektyvos darbus jau paminėjote, o ką numatę atlikti artimiausiu metu?

- Nors skambės banaliai, dabar svarbiausia populiarinti savo profesinę sąjungą tam, kad kiekvienas dirbantis sistemoje apie ją sužinotų, o panoręs galėtų įstoti ir ginti savo teises.  Juolab, kad jau esame NPPSS nare, tad mūsų profesinė sąjungos nariams atsivėrė daugiau, platesnių galimybių. Sieksime, kad baimės, kurių dabar pritvinkusi sistema mažėtų, kad darbuotojas darbe dirbtų savo darbą, o ne bijotų dėl rytdienos, kad darbuotojai nejaustų įtampos kasdieninėje veikloje.

Per tą laiką kol mūsų gretos didės, turime identifikuoti ir išgryninti problemas: ką reikėtų keisti, surinkti pasiūlymus, o tada jau turint aktualiausių problemų paketą, ieškoti jų sprendimo būdų bei pagaliau eiti ir diskutuoti apie jas su Aplinkos ministerija.

Problemas bandysime spręsti derybų keliu, to galime ir pasimokysime iš Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo, kaip ir daug ko, nes šis Susivienijimas turi sukaupęs verti ngos patirties.

-Ar jaučiatės tvirčiau tapę  NPPSS nare?

-Tikra tiesa, jaučiamės ne vieni mūšio lauke, o įsijungę į bendrą judėjimą, dabar turime gerokai pasitempti, nestovėti vietoje. Juk negalime atsilikti.

Ačiū už atsakymus.

 

Komentuoti

Vardas
El. paštas (nebus skelbiamas)