Diskusijos dėl aplinkos apsaugos pertvarkos: AM ir AAD kol kas šaudo tuščiais pažadais 2020-10-27

Praėjusią savaitę Aplinkos ministerija (AM) ir Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) pagaliau inicijavo diskusijas dėl aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės sistemos pertvarkos, kurią numatė šių metų birželį Seime priimti įstatymų pakeitimai. Pakeitimų esmė paprasta: miškų, saugomų teritorijų ir žemės gelmių kontrolės funkcijas nuo kitų metų liepos 1 d. turi perimti AAD.

Iki sprendimo įgyvendinimo datos liko ne tiek ir daug laiko – kiek daugiau nei pusmetis. Atrodytų, pats metas susisteminti ir aplinkosaugininkų bendruomenei pristatyti, kaip pokyčiai bus įgyvendinami ir finansuojami, kas laukia sistemoje dirbančių žmonių. Deja, deja. Vienintelis dalykas ką praėjusią savaitę sugebėjo pateikti AAD vadovybė buvo tas, jog AAD iš Valstybinės miškų tarnybos ir Valstybinių saugomų teritorijų tarnybos perims 108 pareigybes.

Turėdama mintyje bręstančius pokyčius, Lietuvos aplinkos apsaugos sistemos darbuotojų profesinė sąjunga (LAASDPS) prieš keletą savaičių kreipėsi į Vyriausybei tebevadovaujantį Saulių Skvernelį su prašymu skirti deramą dėmesį planuojamiems pokyčiams (kalbant paprasčiau, padaryti viską, kad numatyti pokyčiai būtų finansuojami kitų metų biudžeto lėšomis). Deja, bet ši sritis Premjerui, atrodo, yra neįdomi. LAASDPS sulaukė Aplinkos ministerijos rašto, kuriame teigiama, kad AM finansuos pokyčius perskirstydama jai skirtus asignavimus. Suprask, iš vidinių resursų (kurių ir taip smarkiai trūksta).

Gaila, bet aplinkos ministras Kęstutis Mažeika ir jo uolus ginklanešys ministerijos kancleris Arminas Mockevičius tuo eilinį kartą pasakė, jog papildomų finansų numatomoms pertvarkoms nereikės (ministerijos atsakymą rasite teksto apačioje). Ką gi, atrodo ministras, po rinkimų supratęs, kad minkštos ministerijos vadovo kėdės matuotis kurį laiką jam tikrai nebeteks, galutinai ir riebiai nusispjovė ant sistemos ir čia dirbančių žmonių, ir tiesiog paliko problemą kitai Vyriausybei ir kitam aplinkos ministrui.

Sutapimas ar ne, bet vakar LAASDPS atstovai buvo pakviesti į susitikimą AAD. Buvo daug diskutuojama apie numatomas AAD pertvarkas, numatomas papildomas funkcijas. Profesinė sąjunga buvo patikinta, kad AAD vadovybė sieks perimti iš kitų AM įstaigų virš šimto pareigybių aplinkosaugos kontrolei užtikrinti.

Deja, tačiau klausimai apie tai, kaip tai bus finansuojama, vėl liko neatsakyti. AAD vadovybė apsiribojo aptakiu standartiniu atsakymu, jog tikimasi gauti papildomus etatus su atitinkamu finansavimu. Keista, bet AAD kol kas nesugeba pateikti paprasčiausio papildomo finansavimo poreikio paskaičiavimų.

Visgi šie skaičiai nėra nežinomi. LAASDPS ekspertai įvertino, kad šiam pertvarkos etapui pabaigti bei pareigūnams skatinti ir užimti laisvas pareigybes kitais metais reikėtų papildomų 2,84 mln. eurų. Šie pinigai leistų AAD tinkamai perimti miškų, saugomų teritorijų ir žemės gelmių kontrolės funkcijas (jie skirti šias funkcijas vykdysiantiems naujiems darbuotojams). Tam reikės bent 90 naujų darbo vietų, kurios kainuos beveik 1,5 mln. eurų. Be to, aplinkos ministerija jau šiemet yra padidinusi AAD maksimalų leistiną pareigybių skaičių 20 pareigybių, tačiau tam neskyrusi papildomų lėšų. Šių pareigybių išlaikymui, vien darbo užmokesčiui, reikia dar 400 tūkst. eurų. Galiausiai, aplinkosaugininkų skatinimui, kolektyvinės sutarties nuostatų įgyvendinimui ir atlyginimų kėlimui trūksta 949 tūkst. eurų.

Pastaruoju metu AAD vadovybė gausiai dalina pažadus aprūpinti aplinkosaugininkus nešiojamais kompiuteriais, mobiliais telefonais, neperšaunamomis liemenėmis. Iš esmės tai nėra blogai, tačiau tikrai ne šiuose dalykuose šiuo metu glūdi didžiausios sistemos problemos. Nes sistemos pareigūnai už tą patį atlygį, jei nebus iškovotas papildomas finansavimas, bus priversti dirbti savaitgaliais, o tarnybinis automobilis gali tapti pareigūnų kabinetu.

Jei šią pertvarką bus bandoma įgyvendinti be papildomo finansavimo, tiksliau jau dirbančių pareigūnų sąskaita, reforma tikrai žlugs, o sistemos žmonės bus dar labiau demotyvuoti. Norime priminti AM ir AAD, kad vien kalbų apie efektyvumą ar neperšaunamas liemenes nepakanka: turi būti sisteminiai ir ilgalaikiai kontrolės stiprinimo planai (aptarti ir suderinti su socialiniais partneriais), tinkamas jų įgyvendinimas ir finansavimas. LAASDPS skirs visą savo dėmesį tam, kad sistemoje vykstantys pokyčiai nevyktų čia tarnaujančių žmonių sąskaita.

Aplinkos ministerijos atsakymas LAASDPS

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr.

Komentuoti

Vardas
El. paštas (nebus skelbiamas)