Estijos aplinkosaugininkų patirtis padės lietuviams

Lietuvos aplinkosaugininkai apsilankė pas Estijos kolegas, norėdami susipažinti su jų patirtimi reaguojant į skubius iškvietimus. Estai jau keleri metai yra nustatę tvarką kai į tokius iškvietimus reaguojama per Bendrąjį pagalbos centrą, iš kurio pranešimai perduodami budintiems aplinkosaugininkams. Lietuvoje iki šiol tokios praktikos nebuvo. Tad, sutarus su Aplinkos ministerija, šis profesinės sąjungos inicijuotas pasidalinimas patirtimi turėtų padėti Lietuvoje įdiegiant panašią sistemą.

Rugsėjo 23-24 dienomis Lietuvos aplinkos apsaugos sistemos darbuotojų profesinės sąjungos (LAASDPS) atstovai Vaidas Laukys ir Romualdas Sližauskas, Valstybinės aplinkos apsaugos tarnybos (VAAT) atstovas Tomas Želvys, kuris netrukus pradės vadovauti VAAT pranešimų priėmimo centrui bei kiti suinteresuotų įstaigų darbuotojai apsilankė Estijos aplinkos apsaugos inspekcijoje. Per ganėtinai trumpą vizito laiką Lietuvos delegacijai pavyko išsiaiškinti daug svarbių klausimų, gyvai pažiūrėti, kaip veikia daugelį metų Estijoje funkcionuojanti reagavimo į aplinkosauginius pranešimus sistema trumpuoju telefono numeriu 1313.

Jau buvo rašyta, kad daugiau kaip pusę metų pranešimai apie aplinkos apsaugos pažeidimus teikiami per BPC trumpąjį numerį 112, vykdomi budėjimai reaguojant į aplinkosauginius pranešimus po darbo valandų. LAASDPS ne kartą yra informavusi AM dėl šios veiklos trūkumų, neatitikimų Darbo kodekso reikalavimams. Nuo šių metų liepos 1 d. įsigaliojus naujoms aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės įstatymo nuostatoms atsiranda nauja dar iki šiol Darbo kodekse neaptarta sąvoka „pasirengimas vykdyti kontrolę“. Pastarosios naujovės irgi kelia daug diskusijų. LAASDPS aptariant šiuos klausimus su AM atstovais pavyko juos įtikinti, kad reikia susilaikyti nuo skubaus naujovių įvedimo. Per susitikimą su naujuoju aplinkos ministru Kęstučiu Trečioku buvo sutarta bendrai ieškoti tinkamiausio sprendimo. Profsąjungos atstovams pavyko įtikinti, kad verta pasidomėti mūsų kolegų iš Estijos ilgamete patirtimi.

Estai mielai sutiko pasidalinti savo patirtimi. Estijos AM sudėtyje yra šeši aplinkos apsaugos departamentai (EAAD) ir viena aplinkos apsaugos inspekcija (EAAI). EAAD pagrindinės funkcijos yra išduoti leidimus, licencijas, derinti projektus ir kt. Joje dirba apie 460 darbuotojų. EAAI dirba apie 230 darbuotojų. Tame tarpe apie 60 darbuotojų inspekcijos centrinėje įstaigoje. Regioniniuose biuruose (įvairiose aplinkos apsaugos kontrolės srityse besispecializuojančių) inspektorių yra 142 (apie 70 % nuo visų EAAI dirbančiųjų skaičiaus).

Tačiau šiuo atveju pagrindinis vizito tikslas buvo sužinoti, kaip veikia pranešimų apie aplinkosaugos pažeidimus sistema (1313). Koks materialinių ir žmogiškųjų resursų poreikis, kiek ir kokių kitokių priemonių Estijos aplinkosaugininkai naudoja šiai funkcijai užtikrinti, kokios operatorių funkcijos ir reikalavimai jų atliekamam darbui, kokia pranešimų statistika, na ir, žinoma, praktiniai klausimai: kaip reaguoja į pranešimus inspektoriai (po darbo valandų, savaitgaliais ir švenčių dienomis), kokiu mastu reaguoja į pranešimus (visame regione, tik savo rajone ar kt.), kokių priemonių inspektoriai imasi įvykio vietoje (jų kompetencija), kokias palieka kitoms institucijoms, kokio dydžio išlaidos skiriamos planuojant šią veiklą metams, kokias patiriate realiai (inspektorių atlyginimams už papildomą darbą, transporto išlaidos, aprūpinimas kitomis darbui būtinomis priemonėmis), kaip vykdoma darbo laiko apskaita, kai inspektoriai po darbo valandų reaguoja į pranešimus ir pan.

Nuo 2000 m. Estijoje buvo įgyvendintas vieno telefono 1313 projektas aplinkosaugos pranešimams visą parą priimti. Pradinis tikslas buvo registruoti grįžtančius iš žvejybos laivus, jų laimikį, taip pat kontroliuoti išplaukiančius laivus. Tačiau jau ir tada būdavo priiminėjami pranešimai apie aplinkosaugos pažeidimus. Tuo metu prie telefono budėdavo 6-7 operatoriai (EAAI darbuotojai), kurie registruodavo pranešimus nuo 17 iki 8 val. Dirbama buvo  ir savaitgaliais bei švenčių dienomis.

Svarbius pranešimus operatoriai perduodavo budinčio ekipažo regionuose inspektoriams, kurie reaguodavo ir patikrindavo informaciją įvykio vietoje. Ekipažą sudarė du inspektoriai. Į jį paprastai būdavo skiriami skirtingų sričių specialistai, kad būtų galima panaudoti kuo platesnį spektrą žinių. Už šį papildomą darbą jį atliekantys darbuotojai gaudavo priedą prie atlygio. 1313 pranešimai skirstomi į dvi kategorijas: tuos, kurie atitikdavo inspekcijos kompetenciją bei tuos, kurie būdavo perduodami kitoms įstaigoms.  Atkreiptinas dėmesys, kad kasmet pranešimų vis daugėjo, o tai reiškia, kad gyventojai  įvertino šios funkcijos naudą ir tapo vis aktyvesni.

1313 pranešimų statistika:

2001 m.  priimta 2357 pranešimų;

2006 m. – 8220 pranešimų;

2013 m. – 30607 pranešimų.

2006 metais kilo mintis 1313 pranešimų priėmimo funkciją perduoti valstybinei įstaigai Pranešimų centrui. Tai lėmė keletas priežasčių. Visų pirma, nepakako inspekcijos turimų techninių priemonių efektyviam pranešimų priėmimui ir apdorojimui. Be to, operatoriai – vietiniai inspektoriai – buvo per daug apkrauti darbu, dėl papildomo didelio krūvio jų veikla buvo sunkiai suderinama su jų tiesioginėmis pareigomis.

2008 metais buvo pradėtas 1313 pranešimų priėmimo funkcijos perdavimas, kuris užtruko apie metus laiko. 2009-05-01 ši funkcija pradėjo veikti Pranešimų centre. Tam buvo ganėtinai ilgai ruošiamasi, rasta privati bendrovė, kuri atliko pranešimų analizę ir parengė pranešimų nuorodas, kitaip tariant, jų klasifikatorių. Klasifikatoriuje numatyta virš 120 įvairių pranešimų variantų, tam, kad operatoriams, kurie nėra aplinkosaugos specialistai, būtų paprasčiau priimti sprendimą dėl pranešimo įvertinimo ir priskyrimo vienam ar kitam svarbumo laipsniui.

Panašius sprendimus, (visų jų čia nedetalizuosime), profesinių sąjungų atstovai  jau pateikė Aplinkos ministerijai. Smulkesnė ataskaita apie vizitą į Estiją bei kolegų patirtį netrukus bus galima perskaityti LAASDPS tinklalapyje. Dar šią savaitę turėtų įvykti AM ir LAASDPS atstovų susitikimas, kurio metu bus dar kartą aptartas reagavimo į aplinkosaugos pranešimus visą parą tvarkos projektas.

LAASDPS informacija

Komentuoti

Vardas
El. paštas (nebus skelbiamas)