Po susitikimo Aplinkos ministerijoje profesinė sąjunga tikisi teigiamų pokyčių

 Lietuvos aplinkos apsaugos darbuotojų profesinės sąjungos (LAADPS) atstovai  birželio 16 d. ketina susitikti su Aplinkos ministerijos (AM) kancleriu Robertu Klovu ir aptarti itin opius klausimus dėl darbo laiko apskaitos ir naujų funkcijų, priskirtų kai kuriems aplinkosaugininkų padaliniams. Apie tai jau ne kartą buvo kalbėta, tačiau šie klausimai vis dar nėra sprendžiami.

Dar šių metų vasario mėnesį vykusio susitikimo metu AM atstovai pripažino, kad profesinės sąjungos išsakytos pastabos dėl darbo laiko apskaitos ir naujų funkcijų (budėjimo ištisą parą) yra pagrįstos, kad aplinkos ministro pavedime yra trūkumų. Susitarta, kad AM išsiaiškins ir priims atitinkamas išvadas bei imsis veiksmingų priemonių, kad trūkumai būtų šalinami. “Suminė” darbo laiko apskaita ar kitoks būdas versti valstybės tarnautojus dirbti ne įstatymų nustatytu laiku ir tvarka, profesinių sąjungų nuomone, – aplinkosaugos darbuotojų išnaudojimas ir plėšimas. Praėjo beveik trys mėnesiai, tačiau klausimas nesprendžiamas.

AM iki šiol neišreiškė savo pozicijos šiuo klausimu. Tiesa, šių metų balandžio 15 d. ministerija raštu kreipėsi į Darbo inspekciją, kuriai persiuntė LAADPS kreipimąsi. Tačiau rašte Darbo inspekcijai nėra suformuluotas aiškus paklausimas, nėra pridėti būtini dokumentai – ministro pavedimas dėl naujų funkcijų (medžioklės kontrolės, reidų pagal Bendrojo pagalbos centro iškvietimus ir t. t.) vykdymo bei nesuformuluota kokios problemos dėl šių naujų funkcijų kyla sprendžiant darbo apmokėjimo klausimus. Profesinė sąjunga jau nebe pirmą kartą atkreipia ministerijos dėmesį į tai, kad skirtingos tarnybos – miškų urėdijos, Regioniniai aplinkos apsaugos departamentai, Valstybinė miškų tarnyba – darbo laiko apskaitą iki šiol tebevykdo skirtingai.

Tarp  reidų vykdymo ir reagavimo į BPC pranešimus (dėl pastarojo aplamai nėra jokio konkretaus teisės akto ar kitokio rašytinio nurodymo) yra esminis darbo organizavimo skirtumas. Tačiau aiškiai neapibrėžta, kokius darbus vienu ir kitu atveju pareigūnai turi atlikti (ar tai budėjimas darbo vietoje ir reagavimas į pranešimus; ar tai važinėjimas tik po savo veiklos zoną (konkretų rajoną) ar gal po visą apskritį ir prevencinių priemonių vykdymas ir pan.?). Nors aplinkos ministro yra patvirtinta reidų vykdymo tvarka, tačiau iki šiol neaišku, kaip reikia vykdyti naujas funkcijas, nes jos neįvardintos, neaprašytos kompetencijos ir nenumatytos valstybės tarnautojų pareiginėse instrukcijose. Tokia situacija, kai aiškiai neapibrėžtos valstybės tarnautojo galios ir pareigos, kelia didelę grėsmę darbuotojų saugai ir sveikatai, o atsitikus nelaimingam įvykiui ar incidentui net ir socialinėms garantijoms.

Abiem išvardintais klausimais AM nėra pateikusi savo pozicijos, delsia spręsti šiuos klausimus. Profesinė sąjunga deda dideles pastangas ir tikisi kylančius klausimus išspręsti konstruktyviai diskutuojant ir argumentuotai vertinant esamą situaciją, kai vykdomi reidai ir reaguojama į pranešimus visą parą. Tačiau diskusija be sprendimų ilgai tęstis negali.

Tiek susitikimų su AM atstovais metu, tiek raštu LAADPS ne kartą yra išdėsčiusi savo poziciją šiais itin aktualias klausimais. Labai svarbu pasiekti abiem pusėms primitinus susitarimus ir juos įgyvendinti. Profesinė sąjunga siekė ir sieks, kad darbuotojai jaustųsi socialiai apsaugoti, žinotų, kokias teisės ir galimybės jiems yra užtikrinamos. Deja, kol kas jokių aiškių sprendimų nėra padaryta. AM ne kartą yra išreiškusi norą bendradarbiauti su profesine sąjunga, tad tikėtina, kad būsiąsis susitikimas padės išspręsti bent dalį susikaupusių problemų.

LAADPS informacija

 

Komentuoti

Vardas
El. paštas (nebus skelbiamas)