Seime buvo svarstomas RAAD reorganizavimas [papildyta]

Vakar, balandžio 22 d. Seimo Aplinkos apsaugos komitete (AAK) buvo svarstomas klausimas dėl Regionų aplinkos apsaugos departamentų (RAAD) reorganizavimo.

Posėdyje dalyvavo Lietuvos aplinkos apsaugos sistemos darbutojų profesinės sąjungos (LAASDPS) atstovai – pirmininkas Vaidas Laukys ir teisininkas Martynas Austys.

Posėdžio metu AAK nariai klausė, kodėl Aplinkos ministerija priima sprendimus anksčiau negu pateikti tam reikiami įstatymo projektai, kodėl kuriama institucija, kuri prieš kurį laiką jau egzistavo ir buvo būtent reorganizuota į regionines įstaigas. Taip pat išreikštos abejonės, ar, esant tokiai situacijai, pavyks patvirtinti visus reikiamus teisės aktus, kad numatytu laiku būtų galima įgyvendinti RAAD reorganizavimą.

Aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas paaiškino, kad Vyriausybės programose jau senai yra numatytas ne tik aplinkos apsaugos, bet ir kitų priežiūrą atliekančių įstaigų konsolidavimas. Aplinkos ministerija Vyriausybės pavedimu ir vykdo numatytas pertvarkas. Be to, reikiami įstatymo projektai jau prieš tris savaites pateikti Vyriausybei, tačiau dar nesuderinti.

Kai AAK pirmininkas Algimantas Salamakinas paklausė profesinės sąjunogs atstovų, kaip šie vertina šias pertvarkas, LAASDPS pirmininkas V. Laukys pažymėjo, kad jau senai nebuvo reformos, orientuotos į atliekamas funkcijas, trūksta realių skaičiavimų, remiamasi tik butaforine vizija, kad kitaip bus geriau. „Nors apie reformas jau buvo žinoma prieš keletą metų politikai ir valdininkai sugeba paskutinei minutei palikti skubotas diskusijas dėl labai svarbių visai aplinkos apsaugos sistemai klausimų, paminami regionuose ir rajonuose dirbančių aplinkosaugininkų interesai“, – akcentavo jis.

A. Salamakino teigimu, tai ne reforma, o centralizavimas, kuris jau seniai uždraustas (valdžia turi būti decentralizuota).  „Pasiūlymus vertinu neigiamai. Aš nė karto nemačiau tokio supainiojimo, tokio įstatymų negerbimo kaip daroma ši reforma. Pirmiausia pasirodo Vyriausybės nutarimas, po to Aplinkos ministro parėdymai, kad reorganizuoju RAAD, po to sugalvojama, kad reikia pakeisti bent 9 įstatymus, o tų įstatymų net neatnešta į Seimą. Norint daryt reformų pirmiausiai reikėjo susitvarkyt įstatymų bazę, gauti įstatymų leidėjo – Seimo pritarimą arba nepritarimą, o po to daryti visus kitus žingsnius.

Priimti žmonės į Aplinkos apsaugos tarnybą, o įstatymų bazės nėra. Aš vakar komitete ministro ir klausiau, kas bus, jei Seimas nepritars – teks naikinti tarnybą, atleisti žmones, išmokėti išeitines pašalpas, tai iš kieno kišenės tai bus. Atsakymo nėra. Reformą nurima užbaigti rugsėjo 1 d., o iki to laiko aš labai abejoju, kad jie su įstatymais susitvarkys“, – teigė jis.

Pažymėtina, kad paraleliai vyksta dvejos reformos. Iki šių metų birželio 1 d. turi būti įgyvendinti RAAD vidinės struktūros pakeitimai. Profesinė sąjunga kelis kartus kreipėsi į RAAD dėl naikinamų ir naujai steigiamų pareigybių sąrašų, tačiau iki šiol jų negavo. Be to, yra žinoma, kad septyniuose RAAD šių metų kovo pab. dar nebuvo patvirtintų pareigybių aprašymų. Darbuotojai tik „selektyviai“ informuojami apie reformos eigą ir tikslus, o PS sulaukia kai kurių vadovų nepasitenkinimo, kai siekiame užtikrinti darbuotojų teises ir garantijas. Tikėtina, kad panašiai bus elgiamasi įgyvendinant ir RAAD prijungimo prie Valstybinės aplinkos apsaugos tarnybos (VAAT) procesą, jeigu jis žinoma įvyks.

LAASDPS objektyviai vertina visus pasikeitimus aplinkos apsaugos sistemoje, tačiau tai turi būti atliekama ne spėliojant, kaip bus geriau, o vertinant realias funkcijas ir nemažinant regionuose ir rajonuose dirbančių darbuotojų skaičiaus. Profesinei sąjungai kelia susirūpinimą tai, kad naikinamos darbuotojų pareigybės agentūrose ir vietoj jų steigiamos pareigybės RAAD centriniuose aparatuose (steigiami, gausinami skyriai), tačiau realaus, dokumentuoto funkcijų perskirstymo nėra, todėl agentūrų darbuotojams lieka visas darbo krūvis net ir sumažinus darbuotojų skaičių.

„Siektinas būtų Estijos aplinkosaugininkų pavyzdys, kur 70 proc. kontrolę vykdančių pareigūnų dirba regionuose, o tik 30 proc. yra centrinės įstaigos darbuotojai. Tuo tarpu jau dabar jaučiamas pareigybių mažėjimas miestų ir rajonų agentūrose, panaikintų referenčių funkcijos gula ant inspektorių pečių, dalis šių naikinamų etatų perkeliami į RAAD skyrius“, – aiškino V. Laukys.

Kol kas neatsižvelgiama į profesinės sąjungos siūlymus nedidinti RAAD ir VAAT skyrių skaičiaus, didinti kontrolę atliekančių pareigūnų skaičių miestų ir rajonų agentūrose, kas palengvintų reagavimą į pranešimus poilsio ir švenčių dienomis. Po AAK posėdžio LAASDPS pirmininkas sutarė su aplinkos ministru ateinančią savaitę susitikti ir dar kartą aptarti profesinės sąjungos keliamus klausimus.

LAASPDS informacija

Komentuoti

Vardas
El. paštas (nebus skelbiamas)