Nors aplinkos apsaugos sistemos reforma jau gerokai įsibėgėjo, Lietuvos aplinkos apsaugos sistemos darbuotojų profesinė sąjunga (LAASDPS) iki šiol nėra gavusi aiškių atsakymų į nuolat keliamus klausimus, kurių bene pagrindinis – kokia yra ilgalaikė Aplinkos ministerijos (AM) strategija. Neseniai aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas viešai pareiškė, kad ministerija ketina mažinti valdantį aparatą ir didinti gamtoje dirbančių inspektorių skaičių ar padidinti jau dabar esančių inspektorių atlyginimus ir juos taip motyvuoti. Tokia žinia džiugina LAASDPS, jos narius ir visus žemesnės grandies pareigūnus. Tačiau taip ir liko neaišku, kaip tai ketinama daryti.
AM atlikto audito rezultatai rodo, kad pagal 2014 m. liepos 31 d. administracinės struktūros ir pareigybių sąrašus Regionų aplinkos apsaugos departamentuose (RAAD) buvo 573, 5 etato, iš kurių 264,5 etatai miesto ir rajono agentūrose. Reformos metu ketinama atsisakyti kai kurių direktorių pavaduotojų bei referentų pareigybių. LAASDPS pasiteiravo aplinkos viceministro Algirdo Genevičiaus, ar etatų skaičius RAAD’uose bei agentūrose mažės ir ar etatai bus perkeliami, pavyzdžiui, iš agentūrų į RAAD skyrius? Ar galbūt dalis jų bus perkelta į nuo liepos mėnesio naujai pradėjusią veikti Valstybinę aplinkos apsaugos tarnybą (VAAT)?
A.Genevičius teigė, kad turi labai konkrečius skaičius: iki referentų panaikinimo dirbo 284 inspektoriai, o po to jų bus 336. Tą ir turėjo omenyje ministras. Mažės, kaip jau minėta, direktorių pavaduotojų: pasak A. Genevičiaus, ten, kur departamentuose dirba daugiau kaip 100 darbuotojų – o tokių nėra daug – liks po vieną direktoriaus pavaduotoją, bet jokiu būdu ne du, o kur dirba mažiau šimto – pavaduotojo pareigybė bus naikinama. “Kartais profesinė sąjunga rūpinasi ne tuo, ko reikia, – šiek tiek suirzęs pareiškė viceministras. – Ne agentūromis ir jų vedėjais reikia rūpintis, nedarykime iš RAAD’ų ir agentūrų atskirų respublikų. Pirmiausia reikia rūpintis žemesniaja grandimi, kaip aš sakau – žmonėmis su kastuvu ir ginti jų interesus.”
Kaip teigė A. Genevičius, RAAD’ams buvo leista patiems apsispręsti, kaip susidėlioti etatus ir jie tai padarė. “Šią savaitę greičiausiai bus ir ministro įsakymai šiuo klausimu. Net kartais pagalvoju, kad davėme jiems per didelę laisvę”, – teigė jis.
A.Genevičiaus teigimu reforma ne tik duos ekonominę naudą, bet ir sumažins funkcijų, kurias dabar atlieka taip vadinamieji žmonės su kastuvu, o paprasčiau tariant inspektoriai. “Jiems nebereikės, pavyzdžiui, dalyvauti bylose ar skaičiuoti mokesčius. Tą darys specialūs skyriai, tokie, kaip administracinių bylų nagrinėjimo ar atliekų bei mokesčių, kuriuose darbuosis specialistai”, – aiškino viceministras. Kaip ypatingą jis paminėjo naujai kuriamą analitinės kontrolės skyrių. “Jis daug ką kontroliuos. Pavyzdžiui, vieną iš labai svarbių problemų – atliekų srautus. Bus užmegzti tarptautiniai ryšiai, kad būtų aišku ir skaidru, kas, kur ir ko išveža. Pinigų plovimas šioje srityje privalo būti sustabdytas”, - sakė A. Genevičius.
Dėl VAA tarnybos, kurioje šiuo metu yra apie 50 etatų, jis teigė kol kas nieko aiškaus negali pasakyti – tik tiek, kad ji atlieka kontrolės funkciją, kurios nebetenka RAAD’ai.
Tačiau atsakymų į LAASDPS nuolat keliamus ir neraminančius klausimus vis dar nėra. Ar tik pareigų pakeitimas išspręs kylančius klausimus dėl kontroliuojančių įstaigų darbo
gerinimo? Kokia Aplinkos ministerijos ilgalaikė strategija ir vizija RAAD atžvilgiu? Kokią aplinkos apsaugos kontrolę ir kontroliuojančias institucijas Aplinkos ministerija įsivaizduoja ateityje? Kaip RAAD agentūrų stambinimas padės išspręsti netolygaus darbo krūvio problemą? Ar tikrai buvo išnaudotos turimos organizacinės priemonės darbo krūviams stabilizuoti? Kaip bus pasielgta su esamais etatais regionuose?
Į visus šiuos klausimus aiškaus atsakymo iki šiol nėra gauta. “LR AM vadovybė yra ne kartą viešai deklaravusi geranorišką požiūrį Profesinės sąjungos atžvilgiu, žadėjusi skatinti abipusį bendradarbiavimą ir socialinį dialogą, tačiau tenka apgailestauti, kad svarbiausi sprendimai yra neviešinami, juos priimant vengiama kviesti diskutuoti darbuotojų atstovus – Profesinę sąjungą,” – rašoma pernai gruodžio 23-ąją ministerijai išsiųstame LAASDPS rašte.
LAASDPS informacija