Balandžio 29 d. pradėtas šakinės kolektyvinės sutarties (ŠKS) derybų procesas tarp Aplinkos ministerijos (AM) ir profesinių sąjungų atstovų. Susitarta, kad derybos vyks periodiškai – kartą per dvi savaites, o jų pabaiga numatyta šių metų birželio pabaigoje.
Derybos atnaujintos po to, kai 2024 m. spalio 7 d. Nacionalinis pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimas (NPPSS) kreipėsi į AM dėl ŠKS keitimo ir pateikė siūlymų paketą. Nors ministerija tuomet inicijavo derybų procesą ir kreipėsi į Vyriausybę dėl įgaliojimų, procesas sustojo pasikeitus ministerijos vadovybei po Seimo rinkimų.
2025 m. vasario 4 d. Lietuvos aplinkos apsaugos sistemos darbuotojų profesinė sąjunga (LAASDPS) pakartotinai paragino AM atnaujinti derybas. Balandžio 15 d. profesinė sąjunga sulaukė ministerijos atsako apie sudarytą darbo grupę ir pateiktus pasiūlymus dėl ŠKS pakeitimų.
Nors pirminė AM pozicija kelia klausimų, profesinės sąjungos laikosi konstruktyvaus požiūrio – derybų eigoje tikimasi konstruktyvaus dialogo ir sprendimų, atitinkančių sistemos darbuotojų lūkesčius.
LAASDPS pasiūlymai nėra kardinalūs, tačiau siekiama aiškesnio kai kurių nuostatų reglamentavimo, darbuotojų garantijų sustiprinimo bei socialinio dialogo procedūrų aiškumo.
LAASDPS siūlomi pakeitimai: aiškumas, saugumas ir skaidrumas
Profesinės sąjungos siūlymai nėra radikalūs, tačiau siekiama sustiprinti darbuotojų teises, socialines garantijas bei informavimo procedūras. Tarp svarbiausių siūlomų naujų ar patikslintų punktų:
- Įtvirtinti saugias ir sveikatai nekenksmingas darbo sąlygas visiems darbuotojams, nepriklausomai nuo jų darbuotojo pilietybę, rasę, tautybę, lytį, seksualinę orientaciją, amžių, socialinę kilmę, politinius ar religinius įsitikinimus.
- Numatyti pareigą profesinėms sąjungoms pateikti informaciją apie finansavimą, atlyginimų dydžius ir atliktus auditus.
- Įtraukti profesines sąjungas į vadovų atrankos ir veiklos vertinimo procesus.
- Užtikrinti, kad darbuotojui susirgus ar išvykus būtų numatytas pavaduojantis asmuo su aiškiai apibrėžta priemoka.
- Sustiprinti reagavimo mechanizmus psichologinio smurto, priekabiavimo ar diskriminacijos atvejais – įtvirtinant galimybę kurti tyrimo komisijas su profesinių sąjungų atstovais.
Profesinės sąjungos tikisi, kad šie siūlymai bus įvertinti kaip pagrįsti ir prisidės prie skaidresnės bei saugesnės aplinkos apsaugos sistemos veiklos.