NPPSS atstovai dalyvavo mitinge, dėl valstybės tarnybos reformos kreipėsi į Seimo narius 2022-10-07

Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas“, šiandien minimos Tarptautinės oraus darbo dienos proga, įvairiose Vilniaus vietose surengė eilė protesto mitingų, kuriais siekiama atkreipti dėmesį į problemas, neleidžiančias darbuotojams turėti orų darbą ir orias gyvenimo sąlygas. Renginiuose dalyvavo bei „Solidarumo“ reikalavimus palaikė ir Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo (NPPSS) atstovai.

Mitinguose „Solidarumas“ reikalavo stabdyti energijos kainų augimą, kuris skatina visų kitų prekių ir paslaugų kainų augimą ir darbuotojų atlyginimų mažėjimą; didinti darbuotojų atlyginimus sparčiau nei auga infliacija; atsižvelgiant į infliaciją ir veiklai svarbių kainų augimą didinti finansavimą viešojo sektoriaus darbinei veiklai; stabdyti darbuotojams ir visai valstybės tarnybos veiklai kenksmingus Valstybės tarnybos įstatymo pakeitimus; visada mokėti darbuotojams už viršvalandinį darbą dvigubai, o ne pusantro karto; valstybiniu mastu remti socialinį dialogą.

„Mums, kaip statutinių pareigūnų ir valstybės tarnautojų atstovams, ypač svarbi ir kol kas skaudi tema – Valstybės tarnybos reforma ir planuojamos priimti Valstybės tarnybos tarnybos įstatymo pataisos. Būtent todėl ne tik atėjome palaikyti kolegų į šiandien vykusius mitingus. Šiandien NPPSS raštu kreipėsi į Seimo narius, prašydamas stabdyti planuojamus Valstybės tarnybos įstatymo pakeitimus“, – sako Saulius Džiautas, Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo pirmininkas.

„Išanalizavome projektą ir turime pagrįstų abejonių ar numatoma reforma padidins valstybės tarnybos Lietuvoje efektyvumą. Taip, visi sutinkame, kad reforma yra būtina, tačiau vargu ar jos tikslai bus pasiekti, jei ji bus vykdoma taip, kaip dabar tai planuoja politikai“.

NPPSS atstovų nuomone, priėmus projektą mažėtų valstybės tarnautojų socialinės garantijos. „Negirdėjau jokių svarių argumentų kodėl tai būtina daryti: mažinti kasmetinių valstybės tarnautojų atostogų trukmę, naikinti priedus už stažą valstybės tarnyboje. Vidutinis valstybės tarnautojų darbo užmokestis dažnu atveju siekia 800 eurų. Netekus minėtų priedų, jis galėtų sumažėti dar labiau. Ar tokiu atveju mes galėsime tarnyboje išlaikyti patyrusius ir kvalifikuotus žmones? Juolab, kad parengtas projektas visiškai nesprendžia ir darbuotojų motyvacijos klausimų”, – stebisi S. Džiautas.

Be to, NPPSS įžvelgia pavojų, kad projektas dar labiau padidins socialinę atskirtį valstybės tarnyboje. Mat tam tikrai tarnautojų grupei – politikams, teisėjams, įstaigų vadovams – numatoma ženkliai padidinti atlyginimą, o likusiems jis tiesiog bus įšaldomas 3 metų laikotarpiui.

„Gaila, bet Vyriausybė, atrodo, nemato reikalo stiprinti viešojo sektoriaus. Kol kas apsiribojama pastangomis įsiteikti saujelei elitinių tarnautojų, politikų, teisėjų, vadovų, išskirtinai rūpinantis jų gerove. O brangūs vadovai ir papildomo darbo užmokesčio fondo nebuvimas greičiausiai lems jau  planuojamą 15 proc. etatų mažinimą. Vadinasi, panašia apimtimi didės likusių tarnautojų darbo krūvis, o tuo pačiu prastės visuomenei teikiamų paslaugų kokybė ir prieinamumas”, – kalba NPPSS vicepirmininkas Vaidas Laukys.

Galiausiai NPPSS nepritaria ir planuojamam profesinių sąjungų vaidmens valstybės tarnyboje sumažinimui, mat įstatymo projekte nėra numatytas aiškus teisinis reglamentavimas, susijęs su profesinių sąjungų veikla, garantijomis, kolektyvinių sutarčių sudarymo galimybėmis valstybės tarnyboje.

Komentuoti

Vardas
El. paštas (nebus skelbiamas)